Jak úspěšně zvládnout zkouškové období?
Zkouškové období znamená pro mnoho studentů období stresu, bezesných nocí a velké dávky kofeinu. Proto Vám přinášíme několik tipů, které Vám pomohou toto náročné období zvládnout více v klidu.
Plánujte a soustřeďte se na to důležité
Podívejte se na termíny Vašich zkoušek a naplánujte si předem, kolik látky se daný den chcete naučit, abyste všechno za daný čas zvládli projít. Samozřejmě se občas stává, že už času tolik nezbývá. Pak je důležité vymezit si to nejdůležitější, na co se budete soustředit.
Omezte věci, které vás rozptylují
Všichni to známe – zazvoní nám telefon, podíváme se na něj a najednou jsme ztratili půl hodiny času. Zkuste si během učení vypnout upozornění na sociálních sítích a soustředit se opravdu jen na učení. Pokud vás na koleji nebo doma rozptylují spolubydlící nebo cokoli jiného, pak je vhodné najít si nějaké pohodlné místo venku, v knihovně, v kavárně nebo kdekoli, kde je Vám příjemně.
Učte se, když máte energii
Někdo je ranní ptáče a nejvíc produktivní je ráno, někdo to má zase naopak. Podle toho si naplánujte, kdy se budete učit.
Dělejte přestávky
Přestávky a odpočinek jsou stejně důležité jako učení samotné. Během něj se postupně ukládají informace, a u celodenního učení je to nutnost.
Informace si zopakujte
Opakovat, opakovat, opakovat. K tomu ani není třeba komentář 🙂
Nezapomeňte na kvalitní stravu, pitný režim a pohyb
Spousta studentů během zkouškového období zapomíná na tyto základní pilíře. Není výjimkou, že pak sahají při nedostatku energie po kofeinových nápojích. Ačkoli kofein dokáže povzbudit, je důležité dbát o své zdraví tak, abyste dokázali povzbudit mozek a dosahovali lepších výsledků.
Kontaktujte spolužáky a učte se společně
Už jen kontaktování kamaráda, který půjde na zkoušku s Vámi, Vás může trochu povzbudit, a můžete se motivovat navzájem. A když tomu druhému budete navíc látku vysvětlovat, ověříte si, že látce rozumíte.
Den před zkouškou se vyspěte
Zlatá osvědčená rada na závěr. Často studenti učení dohání poslední den před zkouškou a kvůli tomu zanedbají spánek. Tomu se ale vyvarujte. Nejenže už si toho k ránu nebudete moc pamatovat, ale taky nebudete u zkoušky tak pozorní. Doporučováno je 7-8 hodin kvalitního spánku.
Další užitečné tipy, jak se úspěšně vypořádat se zkouškami, můžete zhlédnout v následujícím videu bývalého studenta Cambridgské univerzity.
https://www.youtube.com/watch?v=76yqErAib5g